תזונה   »  מושגי יסוד בתזונה   »  סיבים תזונתיים

סיבים תזונתיים

סיבים תזונתיים הם חומרים המצויים במזונות הצמחיים, והם אינם נעכלים בגוף האדם. למעשה, רובם סוכרים שמערכת העיכול שלנו לא מצליחה לפרק. ריכוז גבוה שלהם נמצא באגוזים, בגרעינים, בקליפות של פירות וירקות, בקטניות, ובדגנים מלאים.
אפשר לחלק את הסיבים לשתי קבוצות: מסיסים במים ולא מסיסים. סיבים מסיסים אפשר למצוא בפירות, בקטניות, בשיבולת שועל ובמידה מסוימת גם בירקות. המסיסים סופחים מים במעי הדק והופכים למין ג'ל הלוכד חלקיקי שומן, כולסטרול וסוכר, מה שמונע את ספיגתם של חומרים אלה.
סיבים לא מסיסים מצויים בדגנים המלאים, בקליפות של פירות ובירקות. אם בחרתם לאכול ארוחת עשירה בסיבים תהיו שבעים הרבה יותר זמן לעומת  אם בחרתם בארוחה בלי סיבים תזונתיים ככל הנראה תהיו כבר רעבים אחרי שעתיים.
במה הם תורמים
סרטן המעי הגס: הסיבים מצפים את דופנות המעי הגס ובכך הם מפריעים לקשירת חומרים מסרטנים אל הדפנות.
כולסטרול: הסיבים המסיסים מפריעים לספיגת הכולסטרול.
משקל תקין: ככל שהתפריט מכיל יותר סיבים, כן קטנה בו כמות הקלוריות, כי הסיבים אינם מוסיפים לגוף קלוריות אך מקנים הרגשה של שובע.
סוכרת: פינוי איטי של המזון מהקיבה למעי גורם לספיגה איטית של סוכר מהמעי הדק אל הגוף. המשמעות: רמות מתונות יותר של גלוקוז בדם
 תפריט עשיר מדי בסיבים גורם לאי נוחות בקיבה. הזכרנו שלסיבים דיאטטיים מסוימים ישנה התכונה ליצור גאזים במעיים, אלא שזה מתרחש רק בתחילת השימוש בהם. לאחר זמן מה מתרגל אליהם הגוף ואינו סובל יותר ממטרד זה נוסף על כך אותה רשת המצויה בסיבים מסיסים ולוכדת חלקיקי כולסטרול ושומן, מפריעה לספיגת ויטמינים ומינרלים שונים, ולכן ההמלצה היא לאכול לא יותר מ-40-30 גרם סיבים ליום.

באיזה מאכלים יש סיבים תזונתיים?
הכל על שומנים
הכל על ויטמינים