אימונים   »  שאלות נפוצות באימון כושר   »  תהליך התבגרות - איך להתמודד עם שינויים בצפיפות העצם

תהליך התבגרות - איך להתמודד עם שינויים בצפיפות העצם

 בתהליך ההתבגרות חלים בגופינו שינויים רבים. לחלקם אנו מודעים, אחרים אנו מזהים רק במבט לאחור, ובשינויים מסוימים איננו חשים עד שהם גורמים לנזק. התאמה של אימון כושר,תרגילים ואופן ביצועם תסייע לנו להתמודד עם השינויים ותמנע את נזקיהם.

מהו אוסטיאופורוזיס?

אוסטיאופורוזיס מכונה "בריחת סידן מהעצם". העצם בנויה מרקמה חיה. תהליכי פירוק ובניה של תאי עצם חדשים מתרחשים כל הזמן. בעצם אוסטיאפורוטית, תהליך קצב פירוק העצם מהיר יותר מבנייתה, וכך נגרמים חללים בתוך העצם. מחלת האוטיאופורוזיס, אינה מורגשת ואינה מכאיבה בשלבים הראשונים. תהליך הידלדלות העצם מתרחש בשקט, עד אשר מתרחש השבר.

מהן סכנות האוסטיאופורוזיס?

העצם המאבדת מצפיפותה, מידלדלת ונעשית חלולה.כך היא הופכת לחלשה ופגיעה, ועלולה להישבר אפילו מלחצים חלשים.
שברים קורים בעיקר בעמוד השדרה, בירך, בצוואר הירך, ובשורש כף היד.
בשלב מתקדם של המחלה, הרמת משקלים או חבלות קלות ואף החלקה במדרגות עלולות ליצור שברים בגוף.
שברים נגרמים לעיתים קרובות גם עקב נפילה. בנוסף על כך, חולה הבולם את עצמו מפני נפילה באמצעות ידיו עלול לשבור גם את פרקי ידיו.
מלבד סכנת שברים, מחלת האוסטיאפורוזיס יכולה אף להביא לכאבי גב עזים ולמחלות כרוניות. שברם קשים ומורכבים, אף יכולים להביא את האדם למצב של נכות ובמקרים קיצונים עלולים לגרום אף לתמותה.

תרגילים לשיפור צפיפות העצם  

במערכת השלד על 206 עצמותיה יש חלבון ומינרלים. הידלדלות העצם מתרחשת עם העלייה בגיל. אצל נשים זה קורה בגיל המעבר. גברים חווים את התופעה בגיל מבוגר יותר אך "מדביקים" את הפער. כשהעצמות פריכות הן נוטות להישבר בעומסים שבעבר התגברנו עליהם בקלות.

תרגילי התנגדות לשיפור צפיפותתרגילי התנגדות לשיפור הצפיפות העצם

ידוע שפעילות גופנית מגבירה את צפיפות העצם. במחקרים שבדקו את סוג הפעילות נמצא שלתרגילי התנגדות ההשפעה הטובה הרבה ביותר על צפיפות העצם.

למשל תרגילי לחיצות עם הכתפיים, החזה או הרגליים מומלצים יותר מתרגילים מבודדים כמו למשל פשיטת ברכיים פרפר חזה הרחקת כתפיים וכו'.פעילות נושאת משקל גוף(הליכון) עדיפה על פעילות בישיבה(אופניים).שחייה למשל מצוינת סיבולת לב ריאה, אך פחות מומלצת לבניית העצם.

החל מהעשור השלישי בחיים חלה ירידה עקבית במסת השריר. במחקרים הוכח כי תרגילי כוח בטווחי ביצוע של 6-12 חזרות הם הטובים ביותר לצמצום או מניעה של התופעה. באשר לזמן המנוחה בין הסטים מתברר כי קיצור זמן המנוחה יכול להביא לאפקט אימון גדול יותר בזכות הספק רב יותר. 

"התאמה של אימון כושר לפי צרכים אישיים יסייעו לנו להתמודד עם השינויים בגופנו בתהליך ההתבגרות."

אם מתאמנים לבד, בבית או בחוץ, מומלץ ונכון לבצע את האימון לאחר הדרכה מקצועית של מאמן כושר או מאמנת כושר מוסמכים

ליצירת קשר עם מדריך/מדריכת כושר לבניית תוכנית אימונים

לפרטים או קביעת אימון ניסיון 054-2348756