אימונים   »  שאלות נפוצות באימון כושר   »  לימודי חינוך גופני – הדור החדש

לימודי חינוך גופני – הדור החדש

עברו הימים שכאשר חשבו על מורה לספורט הבדיחה שהייתה עולה לראש היא – "כולם ירוצו עכשיו 10 דקות, ומי שיגמור מהר יותר ישתחרר קודם" כי הדור החדש של המורים לספורט חכם יותר, מוכשר יותר, ובעיקר בעל הרבה יותר מוטיבציה. בעבר, השכר הנמוך במערכת החינוך גרם לשחיקה באיכות האנושית של מורי הספורט בארץ אולם בשנים האחרונות, חל שינוי של ממש באוכלוסיה הפונה ללימודי חינוך גופני. לא עוד אנשים המגיעים בלית ברירה למקצוע, אלא אנשים חדורי מוטיבציה המעוניינים להשכיל ולהבין טוב יותר את גופם, את התיאוריה העומדת מאחורי הספורט, התזונה ואורח החיים הבריא, ואנשים הרוצים להעביר מידע זה הלאה אל הדור הבא תוך רכישת מקצוע מבוקש לא רק במערכת החינוך כי אם גם בשוק הפרטי המתגמל. הגברת המודעות לכושר וספורט ותחושת שליחות מעודדת רבים להרשם ללימודי חינוך גופני  כדי לשפר הן את חייהם והן את חיי האחרים.

רקע והתאמה של תלמידי חינוך גופני

לימודי חינוך גופני מכשירים מורים, מדריכים ומאמנים בתחום הספורט. ככאלו, אנשים הפונים לתחום רצוי שיהיו בעלי אהבה לספורט ולפעילות גופנית כמו גם סבלנות, יחסי אנוש טובים, יכולת גופנית טובה ובריאות תקינה, וכן רצון לתרום להתפתחות ילדים, נוער ומבוגרים בתחום שיפור היכולות הגופניות.

על מנת להתקבל למרבית המוסדות האקדמים נדרש ציון פסיכומטרי של 500 ומעלה וציון בגרות של 88 ומעלה.

מהלך הלימודים

לימודי חינוך גופני מתקיימים במכללות רבות, מהן כאלו המציעות מגוון רחב של תחומי לימוד וכאלו המתמחות בתחום החינוך הגופני. רצוי לבחור מכללה המתמחה בתחום החינוך הגופני כיוון שרמת ההוראה גבוהה בהם והם מכשירים אנשי מקצוע איכותיים ומקצועיים בתחום.

על מנת לעסוק בהוראת החינוך הגופני יש צורך הן בתואר ראשון בתחום החינוך הגופני והן בתעודת הוראה. בעלי תעודת הוראה השואפים להתמקצע בתחום החינוך הגופני אינם נדרשים ללמוד שנית לצורך קבלת תעודת ההוראה. הפונים לתחום שאין בידם תעודת הוראה משלבים לעתים קרובות לימודי חינוך גופני עם לימודי הוראה כדי לזכות בשתי התעודות הנדרשות עם סיום הלימודים.

לימודי חינוך גופני הם לימודים מרתקים ומעניינים, אשר מקנים ידע עיוני ומעשי. הלימודים במכללות נמשכים 4 שנים, במהלכן לומדים התלמידים מקצועות רבים הן בתחום הספורט והן בתחום ההוראה. בתחום הספורט נלמדים נושאים כגון: טיפוח יציבה, התעמלות לגיל הרך, פיזיולוגיה, פיזיולוגיה של המאמץ, מודל מנהיגות בחינוך הגופני ובספורט, תורת הכושר הגופני, ביומכניקה, פעילות גופנית לשיקום נכים, נופש פעיל וחינוך לקידום הבריאות. בתחום ההוראה נלמדים נושאים כגון: פסיכולוגיה, מחשבת החינוך, התפתחות ילדים, חינוך מיוחד, הליכים בשינוי התנהגות, ניתוח תפקודי של התנהגות, היבטים נוירו פיזיולוגיים של התנהגות, הפילוסופיה של ההתנהגות, אתיקה בחינוך ועוד. במהלך הלימודים אפשר להתמחות בנושאים שונים כדוגמת התמחות בחינוך גופני למבוגרים, חינוך לספורט ימי, שיקום לב, מחול, ניהול ספורט וכו'.

במקביל לשנת הלימודים האחרונה עוברים התלמידים סטאג' במערכת החינוך ומתנסים בעבודה מול אוכלוסיות שונות. בסיום הלימודים זוכים התלמידים בתעודת B.Ed – תואר ראשון בחינוך.

אפשרויות קידום ותעסוקה

לאחר סיום הלימודים יכולים התלמידים להשתלב הן בבבתי הספר השונים: יסודי, חטיבת הביניים או התיכון וכן במגזר הפרטי כמדריכי ספורט בתחום ההתמקצעות. ניתן להמשיך ללימודי תואר שני בהוראה או ללמוד לימודי תעודה ולהשתלב כמדריכי חדר כושר, מדריכי אירובי או אחרים.