צרכים מיוחדים   »  פעילות גופנית לילדים   »  יתרונות הפעילות הגופנית בקרב ילדים

יתרונות הפעילות הגופנית בקרב ילדים

כיום, בין משחקי המחשב, החיים הוירטואליים, הפייסבוק, ותוכניות ריאליטי המשודרות סביב השעון, ילדים רבים מוצאים את עצמם יושבים משך שעות ארוכות מול מרקע או מסך, ללא תנועה למעט תנועת האצבע בהזזת העכבר או החלפת ערוץ בממיר. הורים רבים נזכרים בילדותם, בזמנים בהם לשחק משמעו היה לרדת למטה, לראות אור שמש, להיפגש עם ילדים אחרים ואולי אפילו לערב כדור בעניין, או חבל קפיצה או זוג אופניים. עם הזיכרון מגיעה גם הדאגה והרצון להפעיל את ילדם שכבר שעות לא קם ממקומו, למעט טיול קצר לצורך הצטיידות בחטיפים להמשך הצפייה.

הדאגה לנוכח חוסר הפעילות הגופנית של הילדים, מביאה הורים רבים לחפש אחר פתרונות מסודרים יותר, פתרונות שידאגו כי ילדיהם יזכו בפעילות גופנית מסודרת לה הם זקוקים במסגרת מהנה עם בני גילם. חוגים רבים המוקדשים לפעילות גופנית של ילדים נפתחים היום במקומות שונים ומציעים מסגרת מהנה ובריאה בה הילד חווה אימון גופני תוך הקפדה על מעקב צמוד אחר התקדמותו אשר כולל לא אחת גם ליווי דיאטנית המתמחה בטיפול בילדים, רופאי ספורט והדרכות אימוני כושר אישיים במתכונת של אחד על אחד עם מכשור המותאם לילדים.

 סינדרום חוסר הפעילות בקרב הילדיםפעילות גופנית ילדים

ההורים אינם טועים בדאגתם לילדים. כיום, ילדים רבים סובלים מסינדרום חוסר פעילות, ומספרם רק הולך וגדל. הילדים הסובלים מסינדרום זה ממעטים בפעילות גופנית יומיומית, מבלים שעות רבות ביום מול המחשב והטלוויזיה וצורכים מזון המזיק לבריאותם. אורח חיים זה אחראי למגיפת השמנת היתר המאפיינת את העולם המערבי ותרבות השפע לא רק בקרב הילדים אלא גם בקרב המבוגרים. לאורח החיים הזה השפעה שלילית על איכות חייהם של הילדים במישור הנפשי והפיזי. גם הילדים סובלים לעיתים קרובות מבעיות השמנה והערכה עצמית נמוכה. כאשר הבעיה מתעוררת בקרב ילדים היא חמורה במיוחד כיוון והיא משפיעה על רמת הפופולאריות של הילד בקרב חבריו ויכולתו ליצור קשרים ויחסי אנוש בעתיד.

כדי לבדוק האם ילדיכם עונה על הקריטריונים של סינדרום חוסר פעילות, עליו לעמוד בשניים לפחות מבין הקריטריונים הבאים: צפייה של למעלה משעתיים ביום בטלוויזיה \ מחשב, ממעט להשתתף בפעילויות חברתיות אקטיביות, סובל מעודף משקל, או מרבה לאכול אוכל רווי שומן וממתקים וממעט באכילת ירקות פירות וחלבונים.

 יתרונות הפעילות הספורטיבית בגיל צעיר

בניגוד לעבר אז הדעה המקובלת הייתה כי אימוני כושר וכוח אינם דבר המתאים עבור ילדים, הדעה כיום בנושא היא שונה. היום הדעה הרווחת היא כי אימוני כושר הם דבר חיובי ואף חיוני לילדיכם. מלבד הקניית הרגלי בריאות טובים שילוו את הילד גם בהמשך חייו, לאימוני הכושר גם היבטים חיוביים נוספים. היבט חשוב הוא העלאת הביטחון העצמי של הילד, הביטחון בגופו, וביכולותיו. בטחון זה יבוא לידי ביטוי לא רק באימון הגופני אלא גם באינטראקציה של הילד עם ילדים נוספים ושיפור מעמדו וכישוריו החברתיים כתוצאה מכך.

אימון כושר במסגרת קבוצתית תורם בנוסף גם לעידוד התחרותיות וההישגיות, ההתמדה ותכונות נוספות שיעזרו לילד להצליח גם בתחומים אחרים.