אימונים   »  שאלות נפוצות באימון כושר   »  מבחן מאמן כושר

מבחן מאמן כושר

 
איך מזהים מדריך כושר טוב? נרשמתם למכון והוצמד לכם מדריך שיבנה בשבילכם תוכנית  אימון? יש דרך לבדוק אם מדובר במקצוען או בשרלטן. פשוט העמידו אותו במבחנים הבאים.
 
בשנים אחרונות צצות בארץ כל מיני מסגרות שמתיימרות להכשיר מדריכי חדר כושר. לא כולן מקצועיות, אבל זה לא ממש משנה למכונים השוכרים את הבוגרים שלהן. אז איך תדעו לזהות מדריך טוב, ומה תעשו אם נתקלתם בשרלטן? אנו נציג כמה מבחנים קצרים שיעזרו לכם להבין עם מי יש לכם עסק.
מבחן ההכשרה -  מדריך טוב הוא מדריך עם הכשרה מתאימה, המגובה בתעודה מוכרת מטעם המדינה. אל תתביישו לשאול את המאמן שהוצמד לכם היכן למד. לידיעתכם, המוסדות היחידים שמעניקים תעודה מוכרת הם מכללת וינגייט על שלוחותיה, מכללת אוהלו, סמינר הקיבוצים, מכללת קיי והמדרשה לתרבות הגוף בתל אביב.
 
מבחן התחקיר כדי לבנות תוכנית אימון טובה, המדריך צריך לדעת עליכם כמה שיותר. הוא ישאל אילו אזורים אתם רוצים לחטב, האם עסקתם בספורט בעבר, אילו אימונים שנואים עליכם ואילו אהובים, והאם אתם סובלים מבעיות רפואיות מיוחדות שצריך לקחת בחשבון. המדריך לא שאל אחת מהשאלות האלה? אתם אמורים להרים גבה. 
אם הוא גם לא ערך לכם מבחן כושר בסיסי, שמרו ממנו מרחק.
 
מבחן ההדגמה – הגעתם לשלב שבו אתם עוברים בין מכשירי הכוח. המדריך מסביר לכם על כל אחד מהם. אם הוא לא מפרט אילו שרירם מפתח כל אחד מהם. אם הוא לא מפרט אילו שרירים מפתח כל אחד מהמתקנים הוא מחפף. אם הוא לא מדגים לכם את העבודה בעצמו, הוא פשוט עצלן. והכי חשוב, אם הוא לא מוודא שאתם עושים לפחות סט אחד כמו שצריך, עזבו הכול ולכו משם, כי זה סימן המובהק ביותר לכך שהוא מזלזל בכם.
 
 
מבחן הבקיאות – נכון שאחרי כמה חודשים של קורס קשה לצפות ממדריכי המכון שיהיו גם דיאטנים וגם רופאי ספורט,אבל ידע כללי הוא הכרחי. לא טרחו להסביר לכם למה חשוב לבצע מתיחות או חימום? לא העבירו לכם הרצאה זריזה על חשיבות התזונה הנכונה במקביל לאימונים? אתם עומדים מול אנשים לא מקצועיים.
 
מבחן הערנות – עכשיו אתם ברשות עצמכם. בשבועות הקרובים אתם אמורים להתאמן לבד על המכשירים. האם זה אומר שאתם בודדים במערכה? ממש לא. על פי חוק, מכוני הכושר חייבים להציב מדריכים באזורי האימון, כדי שישגיחו על הלקוחות. מדריך טוב יימצא כל הזמן עם עין פקוחה על מה שקורה סביבו. קיימת דרך פשוטה לדעת עם מי יש לכם עסק. פשוט עשו ממש מול עיני המדריך תרגיל שגוי באופן בוטה. הוא ניגש אליכם? טוב מאוד. התעלם? אתם בהחלט רשאים להתלונן.
 
מבחן המעקב – תוכנית האימונים שבונה לכם המדריך היא לא נצחית. אחת לחודש חודש וחצי יש לעדכנה בהתאם להתפתחות השרירים והכושר. אם אחרי האימון הראשון המדריך שואל ומוודא שהאימון עבר בסדר, סימן שמאמן מעולה. אם במפגשים הבאים הוא לא טורח לוודא שעמדתם במטרות שהוצבו לכם ולא בודק מה הסיבה לכך, בקשו שמישהו אחר יבנה למענכם תוכנית מעודכנת. אין טעם שתמשיכו עם מישהו לא מקצועי רק בגלל תחושת נאמנות מגוחכת.