אימונים   »  שאלות נפוצות באימון כושר   »  ספורט טיפולי

 

ספורט טיפולי

 

לפיזיותרפיסטים בכלל ולמדריכי ספורט טיפולי בפרט, יש תפקיד חשוב בשיקום נפגעי תאונות דרכים או בשיקום חולים שסובלים ממגבלות שונות (למשל, כתוצאה מדלקת פרקים). באמצעות ספורט טיפולי – כגון שימוש בתרגילי מתיחה וחיזוק, תרגילים שמצריכים מהירות תגובה או שיווי משקל – יכולים מטפלים בסוג זה של מקצוע הרפואה, לעזור ולשפר את איכות חייהם של המטופלים.

פעילות גופנית – בהדרגה

מטפל בתחום הספורט הטיפולי עובד לעיתים בשיתוף פעולה עם הרופא של המטופל, על מנת לזהות את מערכות השרירים שנפגעו. בשונה ממאמן אישי, ספורט טיפולי, באמצעות מדריך וציוד התעמלות מיוחד, מתחיל בעוצמה נמוכה של פעילות גופנית,  ועובר בהדרגה לפעילות ברמת קושי גבוהה יותר, תוך התמקדות בעיקר בשרירים הפגועים, או בכישורים הלקויים של המטופל.

ניתן למצוא שפע הצעות של ספורט טיפולי בשרון וברחבי הארץ. פעילות ספורטיבית זו מיועדת לעבודה בסיסית טיפולית גם עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, שכן היא משפרת את התפקוד התקשורתי, את הקשב ואת יכולת הלמידה, ומקנה לא רק חיזוק לגוף הילד, אלא גם חיזוק של המיומנויות הבין אישיות והחברתיות.

במהלך הטיפול יעריך המדריך את תפקודי הילד, יקבע את המטרות הטיפוליות ואת אופי הטיפול – אם אישי או קבוצתי – ויכין תוכנית עבודה תקופתית מפורטת שמתאימה לילד המטופל.

ספורט טיפולי – לילדים לקויי למידה, קשב וריכוז

כדי לסייע לילדים שאובחנו כבעלי ליקויי למידה, חשוב שהאמון הגופני יעסוק בתרגילים שקשורים בקואורדינציה (על ידי ביצוע מספר משימות במקביל), תוך תשומת לב לאיכותה של התנועה. חשובה גם התייחסות לכעסים שמאפיינים ילדים אלה, וניתובם לערוצים חיוביים, במטרה לשפר גם את הכישורים החברתיים שלהם.

ספורט טיפולי – לילדים בעלי עודף משקל

ספורט טיפולי במקרה של ילדים שסובלים מעודף משקל מתמקד בחיזוק היכולות המוטוריות של הילד, תוך כדי עבודה גופנית, יחד עם הקפדה על תפריט מאוזן. התרגילים כוללים עבודה על חיזוקה של חגורת הכתפיים, חיזוק של הקואורדינציה וחיזוק יכולת התגובה המהירה. תרגילים אלה מבוצעים באמצעות פעולות גופניות שונות כמו קפיצה, טיפוס, תרגילי שיווי משקל ועוד.

ספורט טיפולי – לילדים אוטיסטיים

הקושי לקיים תקשורת עם ילדים אוטיסטים מצריכה התאמה של הספורט הטיפולי במיוחד לאוכלוסייה זו ולרמה האישית של כל ילד וילד. כל שיעור מתחיל בביצוע מיומנויות ופעולות שהילד כבר שולט בהן, ובהמשך מוסיפים תרגילים נוספים, שעל פניהם נראים פשוטים וקלים (כמו התנסות במגרש המשחקים בטיפוס על סולמות, סיבוב בקרוסלה, גלישה במגלשה, שימוש בנדנדה ועוד) אבל, ילד אוטיסט ללא הדרכה, יעמוד במגרש ולא ייעשה דבר אם מדריך לא יסייע לו.

ספורט טיפולי – תחזיות צמיחה

חשוב לבדוק אם מאמן הספורט הטיפולי פועל בשיתוף פעולה עם קופות החולים, כך שהמטופל יוכל לקבל תוכנית טיפול יעילה במסגרת הכיסוי הביטוחי שלו. היום קופות החולים מאפשרים למטופלים שרכשו ביטוח מתאים, לקבל מספר טיפולים בשנה במסגרת שירותי הרפואה האלטרנטיבית, ואין צורך לקבל אישור מרופא המשפחה לקביעת תור.

ספורט טיפולי - לקשישים

הזדקנות הדור שנולד לאחר מלחמת העולם השנייה, ומכונה "דור הבייבי בום"  מצריכה אנשי מקצוע בתחום הספורט הטיפולי שיוכלו לעזור למבוגרים אלה להישאר בריאים ועצמאיים. ספורט טיפולי בשרון או בכל מקום אחר בארץ, יכול לשפר את איכות החיים של אנשים שסובלים מבעיות בריאות כרוניות וללמד אותם כיצד להתעמל באופן בטוח ויעיל.