אימונים   »  שאלות נפוצות באימון כושר   »  הפסקת עישון

 

הפסקת עישון – יש דרכים לעשות זאת בקלות

ההחלטה להפסיק לעשן, בעיקר עבור מי שמעשן במשך שנים רבות, יכולה להיות קשה מאד. תופעות הלוואי שמגיעות עם הגמילה מעישון סיגריות, ביניהן כאבי ראש, השמנה, בחילות, שינויים במצבי רוח ועוד, גורמות לחשש אצל מי שחושבים על הפסקת עישון ולעיתים גורמות להם להחליט שעדיף להמשיך לעשן. היום אין צורך להתלבט יותר בנושא של הפסקת עישון.

כל המחקרים מראים שהתופעות שקשורות לעישון – מסרטן ומחלות ריאה ועד לנזקים לשיניים, גרועות יותר מאלו שמתלוות לתהליך הגמילה עצמו. אז למה בעצם להפסיק לעשן? כי עישון לאורך זמן גורם למחלות סופניות או לבעיות בריאותיות הנגררות במשך שנים, כי העישון פוגע לא רק במעשן עצמו אלא גם באלו שסובבים אותו וכי היום ישנן דרכים שמקלות על ההתמודדות עם תופעות הלוואי ומסייעות לעבור את התהליך בצורה טובה יותר ויעילה מאד.

טיפול בהרגלי העישון – מסיגריית צעצוע ועד סיגריה אלקטרונית

מחקרים מראים כי מכורים רבים לעישון אינם מכורים דווקא לניקוטין עצמו, אלא לפעולות המתלוות לעישון – המשחק עם הסיגריה בין הידיים, ההצתה, המעקב אחר העשן וכל הדברים שסובבים את פעולת העישון עצמה. פתרונות לנושא זה קיימים במשך דורות, אבל הם ממשיכים להתפתח עם השנים.

בעוד שבעבר הסתפקו רבים בסיגריית "צעצוע", אותה סיגריית פלסטיק שנשלפה כדי להוות אמצעי משחק בעישון עבור הנגמל, היום המשחק עבר לגדולים ולמשוכללים יותר. לפני מספר שנים הומצאה בסין הסיגריה האלקטרונית הראשונה ומאז היא סוחפת אחריה עדת מאמינים גדולה.

סיגריה אלקטרונית מגיעה בערכה שכוללת נוזלי טעם שיוצרים יחד עם מערכת ההצתה שלה תחושה של עישון סיגריות, אך במקום ניקוטין, כוללים הנוזלים גליצרין וחומרים נוספים שאינם מזיקים באופן ישיר לבריאותנו ועדיין מאפשרים תחושה של עישון. מנגנון ליצירת  אדים מהנוזלים הנמצאים בגוף הסיגריה יוצר מראה ותחושה של עשן וקצה הסיגריה מואר באור אדום כדי לתת תחושה של סיגריה אמיתית. המעשן מקבל את תחושת העישון מבלי לשאוף לריאותיו ניקוטין וחומרים מסרטנים אחרים ובלי לזהם את סביבתו. עבור המכורים לדבר מדובר במשחק עם טעמים, כיוון שנוזלי הטעם מגיעים בטעמי סיגריות מוכרות, משקאות, ממתקים ועוד.

מעשנים כבדים רבים, שרגילים להצית מספר רב של סיגריות ביום, מוצאים את הסיגריה האלקטרונית כיעילה מאד בהפסקת העישון, כיוון שהיא מסייעת להם לעשות זאת בהדרגתיות.

קבוצות תמיכה להפסקת עישון ועזרה מקצועית פרטית

עוד שיטה שנבדקה ונמצאה יעילה מאד וגם מיושמת כיום בקופות חולים מסוימות בישראל, היא שיטת קבוצות התמיכה. לצד טיפול רפואי שניתן באמצעות כדורים להפסקת עישון ואפילו זריקות, נפגשים המטופלים מדי שבוע למפגש של ליווי ותמיכה בתהליך הפסקת העישון. השילוב הזה בין לקיחת תרופות שמסייעות בהקלה על תופעות העישון ולמעשה מונעות את החשק לעשן, לצד הליווי והתמיכה הדרושים לתהליך קשה זה, נמצא יעיל במקרים רבים.

אפשרות נוספת היא עבודה מול מומחים להפסקת עישון או פסיכולוגים שמסייעים בגמילה קרה. המטופל מפסיק לעשן אבל זוכה לתמיכה המקצועית הפסיכולוגית כדי למצוא את הדרכים להקל עליו בתהליך. בעוד ששיטה זו יעילה במקרים רבים, היא אינה מונעת תופעות לוואי פיזיולוגיות כמו השמנה, כאבי ראש וכדומה.

מסטיקים ומדבקות

גם השיטות הקלאסיות להפסקת עישון עדיין פופולריות. בבתי המרקחת נמכרים מדי יום אלפי מסטיקים בטעם ניקוטין שמסייעים בהפחתה ובהפסקת עישון. המסטיקים מכניסים לגוף כמות קטנה של ניקוטין ומרגיעים את תאוותו של המכור לסיגריות. גם המדבקות המונחות על ידיהם של מעשנים קיימות בשוק שנים רבות. בעוד שהן מפחיתות את הצורך בהצתת סיגריות ועישון אקטיבי, הן לא מפחיתות את תופעות הלוואי.

הכל מתחיל בהחלטה

בין אם אנחנו בוחרים להשתמש בזריקות וכדורים לצד קבוצות תמיכה, במסטיקים ובמדבקות או להסתובב עם סיגריה אלקטרונית בפה, כל תהליך גמילה מעישון מתחיל בהחלטה כי מהיום אנחנו זונחים את הסיגריות ואת המאפרות המלאות. על אף שכל תהליך גמילה הוא תהליך קשה ומסובך, התוצאות הסופיות שוות את כל המאמץ.